Bilgisayar, Atari ve Öküz üzerine. . .

2008-08-04 00:33:00
Yeniden merhabalar arkadaşlar.
Yazamadan edemeyeceğim, sizlerin de ilgisini çekeceğini umduğum bir yazı dizisi okudum. Bu yazı dizisinin adı "bilgisayar mühendisi ne iş yapar." Evet arkadaşlar bilgisayar mühendisleri ne iş yaparlar?
Herkes merak etmiştir, bu adamlar boyna bilgisayar başındalar ne var bu kara ya da beyaz kutunun içinde acaba? Bizimkilerin (aile ortamı) tabiri ile bilgisayar hala bir "atari", malesef. Beş dakika beni bilgisayar başında görmesinler, kıyamet kopuyor. :( İçim sızlıyor gerçekten. Benim işim bu olacak diyorum, bana para kazandıracak olan bu diyorum yine anlatamıyorum.

Onlar inatla "bak hala oyun oynayıp duruyosun sabahtan beri, git yat saat kaç oldu" diyip duruyorlar. Bana acımanıza gerek yok arkadaşlar. Allah'a çok şükür bir şekilde kendimi ifade etmeye çalışıyorum onları kırmaya çalışmadan. Ayrıca Allah'a çok şükür ki başka bir şehirde üniversitede okuyorum. :)

Neyse asıl meselemize dönelim biz. Bu yazı neden bir fotoğraf blogunda yer alıyor? Hem benim ilgi alanıma girmesi hem de bu yazı dizisinin içerisinde ilgimi çeken beni gülmekten kanser eden bir dizi karikatürün de olması ki bu da bir nevi görsellik taşıdığı için burada kendisine yer buluyor. Ayrıca sizlerin de bu tür şeyleri bilmeye hakkınızın olduğunu düşünerek asıl amacım yeni nesil gençliğimizin meşhur "bizimkiler" gibilerinin esiri olmamasına en ufak da olsa bir katkı sağlayabilmek, tabii olmayacakları zamanımızda kesin gibi ama "bizimkiler"e denk gidenlere yazık olacak.

Yukarıdaki karikatür gerçekten mükemmel olarak hazırlanmış yaratıcı bir şahaser. İşte meşhur "bizimkiler" benim o işi yapmamı istiyorlar, ismi olsun yaptığın işin, bir diğer kahraman "elalem" ne yaptığını bilsin. Benim yaptığım iş, o "elalem"in bilgi kapasitesi ile niye sınırlı olsun ki?

Herneyse... Herşeye herneyse. Belki uzun diye okumam diyebilirsiniz bu yazı dizisini ama benden tavsiye yazı dizisini sırf karikatürler için de olsa bir açıp bakın derim. Görevimi yapayım ve sizlere bilgisayar mühendislerinin alanlara göre ne iş yapacaklarının kategorilendiği yazı dizisinin başlıklarını sizlere ulaştırayım:
  1. Yazılım
  2. Veritabanı
  3. Bilişim Güvenliği
  4. Donanım/Elektronik
  5. Teknik Destek
  6. Web
  7. Multimedia
  8. Diğer

0
0
0
Yorum Yaz